Puratos avas neli uut tütarettevõtet Keenias, Elevandiluurannikul, Etioopias ja Nigeerias

18 okt 2020

Puratos, mis on ülemaailmseks eestvedajaks pagaritoodete, küpsetiste ja šokolaadi valdkonnas, pakub kõikides oma tegevuspiirkondades klientidele tuge nii koostisosade hankimisel kui ka igakülgset abi valmistoodangu tootmisel ja inimeste koolitamisel. Nelja uue tütarettevõtte loomisega Aafrikas on eesmärk veelgi rohkem suurendada kohalolekut sellistes võtmeriikides, tugevdada sealseid kliendisuhteid, lokaliseerida tootmist ning kohalike tooraineid kasutades töötada välja uusi tooteid ja ideid.

Aastatepikkuste ärisuhete saavutamine

Aafrika on suuruselt teine manner maailmas ning aastaks 2050 elab kõikidest inimestest iga 4. just seal. Kuigi Aafrikas asub 60% kogu maailma harimata põllumaast [1], ületab toidu import endiselt eksporti. Investeerides kohalikesse tootmistesse, soovib Puratos vähendada toidu importimist ning sellega kaasnevat ökoloogilist jalajälge, aidates samal ajal kaasa Aafrikka iseseisvale toiduga varustamisele, kasutades ära kohalikke kvaliteetseid toiduaineid.

Tütarettevõtted on asutatud ühiselt koos kohalike Keenia, Elevandiluuranniku, Etioopia ja Nigeeria partneritega ning aitavad Puratosel kasvavat Aafrika turgu edasi arendada.

 

“Oleme põnevil uute tütarettevõtete avamise pärast Aafrikas. Need ühisettevõtted võimaldavad meil täita klientide kasvavat nõudlust kvaliteetsete toodete järele. Me oleme uhked, et saame suurendada oma kohalolekut üle terve mandri ning jätkame panustamist olemasolevatesse koostöösuhetesse, mis on olnud juba üle kahe aastakümne meid nii hästi vastuvõttev,” kommenteeris Olivier Tilkens, Puratose Aafrika piirkonna direktor.

 

Puratos Keenia tegevus algas 1. jaanuaril 2020 ning see hõlmab Keenia, Tansaania ja Uganda turge, võttes üle Puratose eelneva turustaja Papyruse tegevuse. Kasutamaks ära kasvuvõimalusi Ida-Aafrikas, tehakse sellesse piirkonda täiendavaid investeeringuid, sealhulgas kondiitri- ja pagaritööstuse jaoks vajalike koostisosade kohapealseks toomiseks mõeldud tootmisüksuse loomine Keeniasse.

Puratos Nigeeria alustab ametlikult oma tegevust 2020. aasta juulikuus. See on Puratose ja Adegunwa pere ühine ettevõtmine, kes on juba Nigeerias väga aktiivne mitmesuguste toiduainete tootmise ja turustamisega seotud valdkondades. Tulevane tootmishoone hõlbustab Puratose pagari-, kondiitri- ja šokolaaditoodete läbimurret Aafrika suurimal turul. Ühtlasi investeerib Puratos Nigeeria uude innovatsioonikeskusesse, mis hakkab koolitama Puratose kliente ning arendab innovaatilisi ja spetsiifilisi tooteid.

Puratos Elevandiluurannik on ühisettevõte koostöös Sabimexi aktsionäridega, kes on olnud Puratose kohapealseks turustajaks juba üle 6 aasta. Loodud ettevõte hakkab peamiselt kohapeal tootma kondiitri- ja pagaritoodete pulbreid. Lisaks investeeritakse šokolaaditootmise hoonetesse, kuna riik on maailma suurimaks kakaoubade tootjaks. Puratos Elevandiluurannik alustab tegevust 1. aprillil 2020.

Puratos asutas ametlikult Etioopias uue ettevõtte 9. detsembril 2019. Ettevõtte nimi on Puratos Etioopia ning see katab Etioopia, Djibouti, Somaalia ja Eritrea turge. Puratos Etioopia on ühisettevõte koos Etioopias baseeruva ettevõttega Dachi Manufacturing PLC, mis on juba 2 aastat tegev pagari- ja kondiitritoodete koostisosade toomises ja turustamises.

[1] https://www.weforum.org/agenda/2016/01/how-africa-can-feed-the-world/

Toitaineterikkam toit

Puratose kasvava kohaloleku tõttu Aafrikas soovib ettevõte välja töötada ka uuenduslikke kasutusvaldkondi ja koostisosi, mis kasutavad kohalikku toorainet, parandavad kohalike kogukondade toimetulekut ja aitavad kaasa mandri alatoitumusega seotud probleemidele.

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel on alatoitumus, sh liiga vähene toitumine ja toitumisvaegused, endiselt surma ja haiguste peamised põhjused, eriti haavatavate ja sotsiaalselt ebasoodsas olukorras olevate inimeste seas, nagu naised ja alla viie aasta vanused lapsed.

Rohke küllastunud rasvade, suhkru ja soola sisaldusega ning puu- ja köögiviljavaese ebatervisliku toitumise trend tähendab, et Sahara-taguse Aafrika lapsed on ülekaalus, kuid samal ajal alatoidetud, kuna nad saavad kaloreid rohkem kui piisavalt, kuid mitte piisavalt just vajalikke toitaineid, et kasvada terveteks täiskasvanuteks. [2]

Aafrika viljakad maad pakuvad rohkelt söögiks sobilikke põliseid taimi ning lisaks annavad paljud puuviljad, teraviljaliigid ja teised hästi salajas hoitud supertoidud võimalusi veelgi toitainerikkamate lahenduste väljatöötamiseks.

[2] https://www.afro.who.int/health-topics/nutrition

„Puratos osaleb praegu Lõuna-Aafrika Vabariigis Pretoria ülikoolis läbiviidavas uuringus, et uurida Aafrika põliste põllukultuuride potentsiaali Aafrika pagaritoodete ja kondiitritoodete valmistamiseks. Uuritakse nende uute koostisosade funktsionaalsust ja toiteväärtust, samuti mõju sensoorsetele aistingutele ja taimevarude säästlikule kasvatamisele,” lisab Puratose Aafrika piirkonna direktor Olivier Tilkens.

Suurem väärtus põllumajanduskogukondadele

Kõikjal, kus Puratos tegutseb, soovib ettevõte olla inimestele lähedal. Kohalike kogukondadega kõrvuti töötades on Puratose eesmärk neid toetada ja harida, et luua kõigi osapoolte jaoks jätkusuutlik ja kasulik põllumajandussüsteem.

Puratose jätkusuutliku kakao hankimise programm Cacao-Trace on selle tegevuse suurepäraseks näiteks. Koos väljaõppe ning õiglases ja eelnevalt teada suuruses tasudega saavad Cacao-Trace kakaotootjad oma toodangult kõrget hinda ning lisaks ainulaadset Šokolaadi Boonust 10 eurosenti iga müüdud šokolaadikilo eest. Sageli tähendab see ligikaudu ühe kuupalga lisaks teenimist.

Sellesse programmi on lähiajal lisandumas veel Aafrika riike.

Oskuste arendamine pagari-, kondiitri- ja šokolaadivaldkonnas

Viimaste aastate jooksul avas Pagari Kooli Sihtasutus neli pagarikooli üle terve maailma (Indias, Brasiilias, Mehhikos ja Lõuna-Aafrikas), eesmärgiga anda noortele pagari-, kondiitri- ja šokolaadisektoris töötamiseks vajalikke oskusi.

„Puratos toetab uhkusega Pagari Kooli Sihtasutust. See mitte ainult ei võimalda Tuua pagaritööstusele kvalifitseeritumat tööjõudu, vaid suurendab ka toodete kvaliteeti tarbijate jaoks,” lisab Puratose tegevjuht Daniel Malcorps.

Viimane pagarikool avati 2019. aasta veebruaris Lõuna-Aafrikas Gautengis. Aastaks 2030 soovib Puratos pidevalt võimaldada vähemalt 1000 arengumaade noorel täita oma unistust ühes sellises pagarikoolis.

Järgnemas on uued investeeringud

Puratosel on Aafrikas oma kohaloleku suurendamiseks selge tegevuskava, mis tugineb lähiaastatel tootmisvõimsuse suurendamisele ja uute tütarettevõtete avamisele.

„Me usume, et meist saab Aafrika pagarite, šokolaadimeistrite ja kondiitrite jaoks tõeline ja täielik partner ettevõtete arendamisel. Me jätkame lähiaastatel investeerimist tugevasse kohalolekusse ja suurepärastesse teenustesse, et pakkuda oma klientidele laiemat tootevalikut,“ kommenteerib Puratose Vaikse ookeani Aasia piirkonna, Lähis-Ida ja Aafrika turgude direktor Peter Deriemaeker.